prawnicy z kancelarii adwokackiej

Przydatność kursów językowych dla prawników i radców prawnych

W dobie globalizacji znajomość języków obcych może przydać się każdemu. Pozwala na łatwiejsze komunikowania się z ludźmi, a także sprawniejsze wyszukiwanie informacji. Czy jednak w każdym zawodzie języki są niezbędne? Jaka jest przydatność kursów, pomagających opanować zagraniczną mowę w zawodach takich jak adwokat czy radca prawny?

Jaki prawnik będzie lepszy? Radca prawny czy adwokat?

radca prawny na rozprawieAdwokat i raca prawny to dwa różne zawody. Mimo to nieraz są ze sobą mylone. Każdy z tych zawodów jest regulowany przez inne przepisy. Zawodu adwokata dotyczy prawo o adwokaturze, natomiast radcę ustawa o radcach prawnych. Mylenie tych profesji może być spowodowane tym, że zakres świadczenia usług w obu przypadkach jest bardzo podobny. Zarówno radca prawny jak i adwokat zajmuje się pomocą prawną, czyli udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem opinii czy występowaniem przed sądami i urzędami. Jaka jest więc różnica? Radca prawny:

  • nie może być obrońcą w sprawach karnych oraz karnoskarbowych;
  • może brać na siebie rozwody i inne sprawy rodzinne (od 2007 roku);
  • może być zatrudniony na umowę o pracę (adwokat tylko na );
  • może być zatrudniony u konkretnego pracodawcy

Różnice są więc niewielkie. Na razie jednak są to dwa osobne zawody i tak należy je traktować. Jeżeli jednak chce się powierzyć któremuś z nich na przykład sprawę rodzinną to obojętnie, którego z nich wybierzemy. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Radca prawny znający języki obca

prawnik w kancelariiWybierając swój przyszły zawód, dobrze jest zorientować się jakie umiejętności będą potrzebne do jego kompetentnego wykonywania. Czy języki obce są tym, co koniecznie musi umieć adwokat albo radca prawny? Wydaje się, że nie. Sądzę jednak, że wiele zależy od miejsca, w którym prowadzi on swoją działalność. Jeżeli jest zatrudniony w małym miasteczku, to być może języki obce nie będą mu do niczego potrzebne. Jednak już w miejscowości tak dużej jak Szczecin może trafić na klientów porozumiewających się chociażby po angielsku. Jeśli nie będzie potrafił się z nimi dogadać, to po prostu ich straci. Pójdą do kogoś innego, z kim będą w stanie się dogadać. W niektórych kancelariach wręcz wymagana może być znajomość któregoś języka obcego. Zwłaszcza angielski wydaje się przydatny i uniwersalny. Warto się do niego przyłożyć na studiach, póki ma się na jego opanowanie więcej czasu. Lepiej w porę o tym pomyśleć niż później niepotrzebnie płacić za kursy językowe za granicą. Znaczenie znajomości języka angielskiego będzie rosło ze względu na to, że świat staje się coraz bardziej globalną wioską. Granice są otwarte, ludzie migrują. Warto zatem nauczyć się chociaż angielskiego, aby mieć większe szanse na rynku pracy. Polecane jest także zdobycie innych kwalifikacji językowych. Umiejętność porozumiewania się w języku rzadziej używanym może nieraz zadziałać na korzyść, wyróżniając adwokata lub radcę prawnego na rynku. Dzięki niej może on mieć monopol na tym polu.

Czy warto inwestować w obozy językowe za granicą?

zajęcia na obozie językowymJeżeli ktoś nie nauczył się obcej mowy, a chciałby to szybko nadrobić, to kursy językowe są jak najlepszą drogą ku temu. Zwłaszcza kursy angielskiego w Anglii czy innym kraju, w którym język, jakiego się uczysz jest językiem urzędowym. Dzięki takiemu wyjazdowi można bardzo szybko osłuchać się ze słownictwem i pokonać barierę w mówieniu. Żeby bowiem cokolwiek załatwić, trzeba przemóc się i komunikować się w języku funkcjonującym w kraju wyjazdu. Już nawet po miesiącu takiego obozu można odczuć znaczącą poprawę umiejętności językowych, które na pewno się nie zmarnują. Czasami dobrze jest wydać więcej, aby szybciej móc nadrobić własne braki. Można też oczywiście starać się po godzinach samemu nadrobić zaległości, jednak jest to forma znacznie wolniejsza. Kiedy ma się codzienną styczność z językiem obcym, można go opanować w błyskawicznym tempie.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • ATJ Lingwista – witryna internetowa firmy organizującej wyjazdy językowe
  • Rzeski-kancelaria.pl – strona internetowa radcy prawnego z Bydgoszczy
  • Lex.pl – portal internetowy poruszający zagadnienia prawne

Podsumowanie

Kursy językowe mogą się przydać adwokatom i radcom prawnym, aby stali się bardziej konkurencyjni na rynku. Znajomość języka nigdy nie jest bez znaczenia. Dzięki umiejętności porozumiewania się za pomocą obcej mowy, zyskuje się nie tylko lepszą pozycję konkurencyjną, ale także bardziej profesjonalny wizerunek.