Dom z drewna

Remont starego domu drewnianego i wymiana okien – poradnik

W ostatnich czasach modne stały się drewniane domy, zwłaszcza te stare, jednak jeśli marzy nam się taki stary klimatyczny dom cechujący się niebagatelną architekturą, to trzeba się liczyć z tym, że po jego nabyciu najprawdopodobniej będziemy musieli zając się jego remontem i to gruntownym remontem. Jednak jako, że zainteresowanie tego rodzaju obiektami jest naprawdę duże to warto wiedzieć na jakie prace trzeba się przygotować. Oto mały poradnik dla osób przymierzających się do remontu starego domu.

Remont domu drewnianego – harmonogram prac

Drewniany domJeśli chodzi o remont starego domu to tym o czym przede wszystkim należy wiedzieć, jest to, że bardzo ważna jest tu kolejność wykonywanych prac. Wynika to z tego, że stan drewnianych domów, zwykle jest bardzo kiepski, zniszczony dach, uszkodzone drewno, wszystko to sprawia, że procesy niszczenia zarówno elementów zewnętrznych jak i wewnętrznych domu są zaawansowane i dalej postępują, więc by je zatrzymać, trzeba przyjąć odpowiednią kolejność prac. Jak zatem wygląda prawidłowy harmonogram? Przedstawia się on mianowicie następująco:

  • naprawa/wymiana dachu
  • naprawa/czyszczenie komina
  • oczyszczenie/wymiana zewnętrznych desek
  • zabezpieczenie drewna
  • wymiana stolarki
  • prace we wnętrzu domu

Taki układ prac ma na celu powstrzymanie procesów niszczenia, które zwykle zachodzą już we wnętrzu domu, dlatego tak ważne jest by możliwe jak najszybciej naprawić dach, który najbardziej się do tego przyczynia.

Renowacja domów drewnianych – czyli jak odnowić drewno

Dom z drewnaRenowacja ścian zewnętrznych to druga z prac jakie znajduje się w naszym harmonogramie, to jak duży nakład prac będzie tu potrzebny zależy w dużej mierze od tego w jakim stanie są zewnętrzne ściany. Jeśli nie są one bardzo zniszczone, wówczas zwykle wystarcza usuniecie starego lakieru i farby z drewna oraz wierzchniej, spróchniałej warstwy, jednak w niektórych przypadkach, gdy drewno jest bardziej zniszczone wtenczas konieczne jest usunięcie całych elementów i zastąpienie ich nowymi, co jakby nie było zdecydowanie wydłuża czas prac i zwiększa koszt. Jednak efekty takiej renowacji, jeśli metody będą odpowiednio dobrane, a prace zostaną dobrze wykonane to wówczas obiekt będzie wyglądał praktycznie jak nowy, nie tracąc przy tym nic ze swojego oryginalnego wyglądu i klimatu, który jest tak cenny. Jeśli chodzi o ten etap prac, to ważne jest, że aby uzyskać dobry efekt trzeba zatrudnić odpowiednia ekipę, która renowacje przeprowadzi.

Okna i drzwi w starym drewnianym domu

OknaJeśli chodzi o stolarkę w starym drewnianym domu to zwykle konieczna jest jej całkowita wymiana. Stare okna i drzwi przez lata utraciły swoje właściwości izolacyjne, przez co nie zatrzymują one w domu ciepła i przepuszczają wilgoć, co na dłuższa metę nie służy ani domowi, ani przyszłym mieszkańcom, dlatego gdy zakończymy już naprawy związane z renowacja zewnętrznych ścian, należy zająć się tym elementem. I tu pewna uwagę, bo trzeba się liczyć z tym, że wymiana okien w starym drewnianym domu może okazać się dość kłopotliwa, głównie z racji tego, że okna fabryczne zwykle do takich starych obiektów architektonicznych nie pasują.

 

Pasujące i tanie okna do domu – jak je znaleźć?

Jak zostało wspomniane wymiana okien w starym domu, jest dość trudna, ponieważ gotowe okna dostępne w sklepach najczęściej nie pasują. Dlatego tym przypadku zwykle najlepszym rozwiązaniem okazują się być okna robione na zamówienie u jakiegoś okolicznego rzemieślnika. Okolicznego dlatego, ze w zależności od rejonu okna mogą się od siebie różnic, co za tym idzie inaczej wyglądają katowickie okna inaczej mazowieckie, a największą szanse na odwzorowanie autentycznego wygadując daje lokalny wykonawca. Wówczas okna nie tylko będą pasować na wymiar, ale także i będą stylistycznie podobne do starych, dzięki czemu idealnie wkomponują się w styl starego drewnianego domu. Dodatkowo zwykle także okazuje się, że jest to nie tylko najpraktyczniejsze rozwiązanie, ale bardzo często także okazuje się ono być najtańsze.


 

Informacje zostały pozyskane z następujących źródeł:


 

Kilka słów na zakończenie:

Remont starego drewnianego domu jest dość czasochłonny i problematyczny, dlatego ważne jest to by prace przeprowadzać zgodnie z planem, bo dzięki temu idą one najsprawniej. Nie bójmy się także jeśli chodzi o remont starego drewnianego domu stosować niekonwencjonalnych rozwiązań, bo bardzo często okazują się one najkorzystniejsze.