Rodzaje i zastosowanie suwaków

Suwak błyskawiczny został wynaleziony w 1913 roku, przez Gideona Sundbacka, amerykańskiego inżyniera szwedzkiego pochodzenia. Jego zamek błyskawiczny, to ulepszona wersja zapięcia, składającego się z haczyków i oczek, służącego do zapinania butów. Suwaki zaczęto powszechnie stosować w latach 30 XX wieku. 

Z czego składa się suwak?

taśma suwakowaZamki błyskawiczne można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, czyli metalowe i plastikowe, lub ze względu na budowę. Suwaki metalowe mają budowę kostkową, czyli składają się z pojedynczych zębów, połączonych z taśmą suwakową. Najczęściej stosowane zamki plastikowe to tak zwane zamki spiralne. Zęby takiego suwaka tworzy spirala, wpleciona w taśmę. Używa się ich w produkcji odzieży, na przykład kurtek i bluz, oraz dodatków, takich jak torby i kosmetyczki. Następny rodzaj, to zamki kryte, w których łańcuch spinający zakrywa taśma suwakowa. Tego typu zamki mają zastosowanie w eleganckich ubraniach, czyli w spódnicach i sukienkach, ponieważ prezentują się one dużo bardziej estetycznie. W odwróconym zamku, suwak jest montowany odwrotnie, a szwy w taśmie są na zewnątrz. Takie suwaki są używane w wodoodpornych kurtkach i kombinezonach do nurkowania, ponieważ dzięki takiej konstrukcji, mogą być szczelnie zasłonięte przez materiał nie przepuszczający wody, z którego został uszyty dany element garderoby. W odzieży sportowej używa się suwaków magnetycznych, które można w łatwy sposób zamknąć jedną ręką, ponieważ nie trzeba wsuwać jednej z części taśmy w suwak, zamiast tego obie łączą się magnesem.

Suwak to wynalazek, który zrewolucjonizował przemysł odzieżowy. Dzięki zastosowaniu suwaków, produkcja odzieży stała się szybsza i tańsza. Zamek błyskawiczny zdetronizował guziki, zapinanie których trwa dłużej i często sprawia trudności, zwłaszcza w rozporkach.