Rola płotków kominkowych

Każdy zapewne marzył kiedyś o wielkim domu z kominkiem w salonie. W tej najczęściej ceglanej konstrukcji jest coś magicznego – coś, co nas do niej przyciąga. Tych, którym to marzenie się spełniło można nazwać prawdziwymi szczęśliwcami. Jednak nawet oni muszą zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dlatego wytłumaczę teraz czym są płotki kominkowe i z jakiego powodu trzeba je zamontować.

Płotki kominkowe – ich działanie i rola

wytrzymałe płotki kominkoweZacznę od tego, czym w ogóle są płotki kominkowe. Ich zadaniem jest zatrzymywanie drewna tam gdzie być ono powinno, czyli w kominku. Jak wiadomo palące się drewno nie jest statyczne – strzela na boki i osuwa się, dlatego istnieje szansa że jakiś węgielek wypadnie poza konstrukcję. Aby temu zapobiec montujemy taki płotek, który całkowicie usuwa taką ewentualność. Szczególnie zaleca się go w domach w których królują dywany i panele, ale warto też użyć go w piecach ogniowych będących powyżej poziomu podłogi. Wytrzymałe płotki kominkowe można też zamontować w kamiennych grillach ogrodowych – zarówno po to by ograniczyć szanse ewentualnych poparzeń, jak i dla poprawienia walorów jego wyglądu. Powinienem dodać, że płotki te powinny zostać wykonane z najwyższej jakości żeliwa. W końcu będą one musiały wytrzymać ekstremalną temperaturę, a szkoda by zbyt szybko się zniszczyły. Na koniec dodam że taka konstrukcja ułatwia układanie drewna, dzięki czemu możemy osiągnąć ładniejszy efekt przy zmniejszonym zużyciu paliwa.

Płotki kominkowe – niepozorny element konstrukcji, który odpowiada za bezpieczeństwo naszego domu. Bez niego lepiej nie zaczynać palić w kominku, gdyż możemy skończyć z dziurą wypaloną w dywanie. Specjaliści w sklepach z akcesoriami powinni pomóc w wyborze modelu dostosowanego do danej konstrukcji, warto się więc powołać na ich wiedzę.