rolety

Rolety, moskitiery, żaluzje – czyli co warto zamontować w domu

Obecna moda w dekoratorstwie stanowczo przychyla się w stronę rolet, jako alternatywy dla tradycyjnych firan. Rolety oprócz funkcji estetycznej spełniają szereg innych. Cechują się dużą użytecznością, dzięki czemu cieszą się coraz większym uznaniem dekoratorów wnętrz.

Po pierwsze rolety

roletyTaka forma dekoracji nadaje się do każdego rodzaju pomieszczenia. Idealnie sprawdzi się w kuchni, pokoju, ale również w łazience. Łatwo utrzymać je w czystości, dzięki czemu nie roznoszą zarazków. Rolety to idealny sposób, aby uchronić pomieszczenie przed wzrokiem sąsiadów, a także promieniami słonecznymi. Obecny asortyment pozwala na to by osłona okna stała się także ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. Istnieje także szeroki wybór materiałów do wyboru. Rolety mogą być wykonane z:

 • bawełny,
 • jedwabiu,
 • poliestru,
 • włókna szklanego.

Wybór materiału zależy od charakteru wnętrza i jego przeznaczenia. W pomieszczeniach wilgotnych lepiej sprawdzą się sztuczne materiały, w których nie będą osadzać się grzyby i bakterie. Firmy zajmujące się produkcją osłon na okno, również te w Katowicach, w swojej ofercie proponują:

 • rolety wewnętrzne,
 • plisy,
 • żaluzje,
 • moskitiery,
 • verticale,
 • kurtyny PCV,
 • zasłony,
 • rolety zewnętrzne.

Szczególnie polecane w domach jest zainstalowanie moskitiery. Taki sposób idealnie chroni pomieszczenie przed różnymi owadami i insektami. Dodatkowo chroni również w pewnym stopniu przed pyłkami i kurzem. Dlatego sprawdza się zarówno w domkach jak i mieszkaniach w blokach. Zamontowanie moskitiery nie jest trudne i w większości wypadkach można to zrobić samodzielnie w domu.

Po drugie żaluzje

 żaluzjeŻaluzje spełniają taką samą funkcję jak rolety. Przede wszystkim mają chronić pomieszczenie przed wzrokiem przechodniów i promieniami słonecznymi. Wyróżnić można żaluzje poziome i pionowe. Jak sama nazwa wskazuje w żaluzjach poziomych lamele ułożone są horyzontalnie. Najczęściej wykonuje je się z aluminium lub drewna. Szczególnie często wybieranymi są gatunki drzew egzotycznych. Jak bambus czy lipa syberyjska. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość manipulacji dopływu światła do pomieszczenia. Żaluzje drewniane są znacząco droższe od tych aluminiowych. Jednak najczęściej są też bardziej dekoracyjne. Żaluzje pionowe mają elementy ułożone w sposób wertykalny. Taki sposób ułożenia sprawia, że pomieszczenie wygląda na wyższe. Poszczególne elementy są dodatkowo zaimpregnowane, aby chronić przed zabrudzeniem. Dlatego najczęściej spotykane są w biurach, gabinetach lekarskich. Poszczególne pasy są grubsze od tych z żaluzji poziomych. Mechanizm ich działania jest podobny do tego zastosowanego w kurtynach.

Żaluzje zewnętrzne – warto?

 żaluzjeSzczególnie popularne w ostatnim czasie stały się żaluzje zewnętrzne. Swoją popularność zawdzięczają funkcji antywłamaniowej. Obecnie, szczególnie w dużych miasta jak Wrocław, odsetek włamań do mieszkań i domów jest wysoki. Mieszkańcy starają się zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi, dlatego też decydują się na zainstalowanie żaluzji antywłamaniowych, które znacząco utrudniają dostanie się do wnętrza domu. Żaluzje te spełniają także inne funkcje. W przeciwieństwie do swoich wewnętrznych odpowiedników gwarantuje całkowite zaciemnienie pomieszczenia i neutralizuje hałasy z zewnątrz. Dodatkowo chronią także pomieszczenie przed nadmierną utratą ciepła. Koszt instalacji takich rolet jest oczywiście wyższy od tych wewnętrznych, jednak i wielofunkcyjność sprawia, że stają się coraz bardziej popularne.


Więcej o przesłonach okien można znaleźć na:


Podsumowanie

Jak widać sposobów na praktyczne udekorowanie mieszkania jest wiele. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy przede wszystkim od charakteru wnętrza oraz zasobności portfela. Instalacje te mają jednak wiele funkcji i ciężko wyobrazić sobie współczesny dom bez tych elementów.