Samochody ciężarowe – zastosowanie pojazdów i ich serwisowanie.

truck-460432_640Transport samochodowy – platformowe wagi samochodowe

Samochody ciężarowe to pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, przeznaczone do przewożenia ładunków. Samochody tego typu prowadzić mogą kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C. Mniejsze pojazdy w zakresie od 3,5 do 7,5 tony mogą być prowadzone przez osoby z prawem jazdy C1. W przypadku kierowania zespołem pojazdów składającego się z samochodu ciężarowego i przyczepy, kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii E. Istnieją różne rodzaje nadwozia, które warunkują sposób użytkowania poszczególnych typów samochodów i ich przeznaczenie. Kontenerowce służą do przewożenia ładunków przechowywanych w kontenerach. Konteneryzacja stała się w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju standardem w dziedzinie transportu. Kontenery umożliwiają przewożenie niemalże każdego rodzaju ładunków: towarów sypkich, drobnicowych i spaletyzowanych.

Popularnym rodzajem samochodu ciężarowego jest furgon. Jego uniwersalne zastosowanie pozwala między innymi na przewożenie ładunków wymagających chłodzenia lub mrożenia. Furgony wykorzystuje się także do przewozu mebli, pieczywa i przesyłek pocztowych. Wśród rodzajów nadwozia wyróżniamy również wywrotki, cysterny i pojemniki. Cysterny dostosowane są do przewożenia wszelkiego rodzaju cieczy i gazów, paliw płynnych, mleka i wody. Samochód ciężarowy typu pojemnik może być stosowany po transportu cementu luzem, sypkich artykułów spożywczych, a także pełnić funkcję betonomieszarki. Specjalnym rodzajem nadwozia jest żuraw. Samochód wyposażony w tego rodzaju nadwozie nazywany jest dźwigiem samojezdnym i może być wykorzystywany przy pracach montażowych i budowlanych. Transport samochodowy związany jest również z przewożeniem drobiu, zwierząt hodowlanych, elementów budowlanych i pojazdów.

Specjalistyczne rodzaje nadwozia umożliwiają również transport ładunków dłużycowych i wywóz śmieci. Jednak podstawowym zadaniem samochodów ciężarowych pozostaje nadal transportowanie standardowych towarów i ładunków, takich jak na przykład asortyment sklepowy. Do tego celu użytkuje się samochody o nadwoziu typu furgon. Załadunek odbywa się w bezpośrednim pobliżu hal magazynowych. Odpowiednią kontrolę ciężaru i ładowności pojazdów zapewniają wagi samochodowe. Są to specjalistyczne urządzenia, spełniające szczegółowo określone kryteria jakości i bezpieczeństwa. Wśród najbardziej rozpowszechnionych przyrządów tego typu wyróżniamy wagi platformowe i osiowe, a także wagi stalowe i betonowe. Eksploatowanie samochodów ciężarowych generuje niejednokrotnie usterki i awarie, wymagające natychmiastowej ingerencji mechanika lub autoryzowanego warsztatu.

 

car-519795_640Serwisowanie pojazdów – kosmetyki samochodowe, materiały lakiernicze

Konserwacja samochodów ciężarowych odbywa się najczęściej w zakresie usterek mechanicznych, co związane jest między innymi z naprawą silników, skrzyni biegów i mostów napędowych. Innym rodzajem usług świadczonych w warsztatach samochodowych są naprawy związane z elektryką i elektromechaników, które obejmują rozruszniki, alternatory, instalację elektryczną, a także diagnostykę komputerową . Kolejnym obszarem prac są naprawy blacharskie i lakiernicze. W przypadku pojazdów dostawczych mniejszą uwagę zwraca się na względy estetyczne, niż w przypadku samochodów osobowych. Niemniej jednak lakiery samochodowe są artykułami niezbędnymi również przy konserwacji ciężarówek. Przy drobnych pracach konserwatorskich wykorzystywane są kosmetyki samochodowe, które stosuje się do pielęgnacji lakieru, szyb czy tapicerki. Sprawdzonym sposobem, który zmniejsza awaryjność pojazdów jest diagnostyka samochodowa. Oferta punktów serwisowania obejmuje komputerową diagnostykę silnika, układów wysokiego ciśnienia, skrzyni biegów, instalacji pneumatycznej oraz elektrycznej, zapewniając tym samym komfort jazdy i długotrwałe użytkowanie.

 


 

truck-296729_640Źródła:

  • Auto Świat – portal motoryzacyjny
  • Wagi-pol – firma oferująca platformowe oraz najazdowe wagi samochodowe
  • Tukan Tychy – firma oferująca materiały lakiernicze, m.in. lakiery samochodowe, szpachlówka samochodowa, materiały polerskie oraz kosmetyki samochodowe

 


 

 

truck-24360_640Zastosowanie ciężarówek to najpopularniejsze przewożenie różnego rodzaju:

  • cieczy
  • materiałów wielkogabarytowych
  • towarów ciężkich
  • dużej ilości towarów
  • materiałów sypkich