Samodzielna uprawa grzybów

Grzybów nie da się zaliczyć ani do owoców ani do warzyw ale pełnią one niekiedy niezwykle istotną funkcję w gastronomii. Najpopularniejszymi grzybami wykorzystywanymi w kuchniach całego świata są oczywiście pieczarki. W naszym kraju oprócz pieczarek bardzo często używa się również borowików i podgrzybków. Mało kto jednak wie o tym, że obecnie takie grzyby możemy uprawiać samodzielnie. 

Sprawdzona mikoryza grzybów leśnych 

uprawa grzybów leśnychŻeby rozpocząć własną przygodę z uprawianiem grzybów leśnych warto wiedzieć jakie warunki musimy spełnić by takie grzyby w naszym ogrodzie wyrosły. Otóż przede wszystkim musimy wybrać miejsce zacienione ale z wilgotną glebą. Właśnie dlatego grzyby często rosną w pobliżu drzew bowiem ich korony stwarzają zacienione warunki a system korzeniowy drzew przyciąga do siebie wodę. Na chwilę obecną uprawa grzybów leśnych jest w znacznym stopniu ułatwiona z tego powodu, że w sprzedaży jest już specjalna szczepionka mikoryzowa. Za kilkadziesiąt złotych możemy zakupić szczepionkę mikoryzową w formie małych kulek zawierających pożywkę dla grzybów. Szczepionka sprawia, że gleba w naszym ogrodzie staje się idealna do rozwoju różnych gatunków grzybów leśnych. Przeszukując oferty różnych sklepów ogrodniczych natrafić możemy również na mikoryzę sprzedawaną formie gotowych bloków „wyposażonych” zarówno w szczepionkę jak i odpowiednie kultury bakterii. Bloczki tego typu możemy przechowywać nawet w naszej piwnicy. 

Przy stosowaniu szczepionki mikoryzowej szansa na pojawienie się grzybów leśnych będzie realna dopiero po upływie dwóch lub trzech lat. W przypadku wspomnianych wcześniej bloczków grzyby zaczną pojawiać się już kilka tygodni po zakupieniu grzybni. W sprzedaży w wielu sklepach znaleźć możemy grzybnię, która wyda grzyby różnych odmian. Najczęściej wybierane są oczywiście borowiki.