Sprawne usuwanie azbestu

Kilkadziesiąt lat temu gdy zaczęto budować domy murowane to najczęstszym materiałem do ich pokrycia był eternit. Zastąpił on używane od stuleci dachy słomiane oraz późniejsze dachy z czerwonej dachówki wypalanej z gliny. Obecnie eternit jest już uznawany za bardzo szkodliwy w związku z tym polski rząd walczy o to by w ciągu najbliższych kilkunastu lat eternit zupełnie zniknął z polskich domów.

Usuwanie eternitu z dachów

utylizacja azbestu warszawaObecnie w naszym kraju wiele domów jest jeszcze pokrytych eternitem. W skład eternitu wchodzi azbest a liczne badania dowiodły, że materiał ten jest niezwykle szkodliwy. Drobne włókna azbestu często rozsiewane są przez wiatr i niejednokrotnie zdarza się, że my je wdychamy. Te małe włókna wywołują chorobę zwaną pylicą azbestową oraz przyczyniają się do powstawania w naszych płucach zmian nowotworowych. Jakiś czas temu przedstawiciele polskiego rządu jednogłośnie stwierdzili, że azbest (czyli również eternit) musi zostać odpowiednio zutylizowany. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest utylizacja azbestu Warszawa jest jednym z wielu miast gdzie funkcjonują firmy zajmujące się profesjonalnym usuwaniem tego materiału. Co raz więcej osób decyduje się na korzystanie z ich usług ale nie zmienia to faktu, że szczególnie starsza część społeczeństwa nie chce decydować się na wymianę poszycia. Nie da się ukryć, że taka modernizacja będzie wiązała się z kosztami a niektórzy oprócz posiadania eternitu na swoich domach pokryli nim również garaże oraz budynki gospodarcze.

Ciekawą zachętą do zdecydowania się na usunięcie azbestu jest dofinansowanie oferowane przez różne instytucje. Najchętniej korzystają z nich osoby mieszkające w pobliżu miast ale ze statystyk wynika, iż największa ilość azbestu znajduje się na domach położonych na wsiach w najbiedniejszych województwach. Jednak z czasem i te domy będą musiały przejść przez procedurą utylizacji groźnego azbestu.