Zaczniemy od wyłączników, ponieważ te urządzenia można spotkać w każdym domu. Sam elektryk przyznaje że do naprawy wyłączników jest bardzo rzadko wzywany. W Wilanowie zdarza mu się montować wyłączniki przy tworzeniu nowej instalacji elektrycznej, lub w przypadkach, jakiś „majster” bardziej popsuł niż naprawił. Jednak w Wilanowie, czy na osiedlu Wawer wzywany jest zazwyczaj do poważniejszych napraw lub instalacji.
Włączyć i wyłączyć światło w domu – czyli wyłączniki prądu
- Łączniki jednobiegunowe – stosowane do włączania i lub wyłączania światła w jednym miejscu,
- Łączniki świecznikowe – stosowane w przypadku, gdy posiadamy więcej niż jeden punkt światła uruchamiany w jednym miejscu,
- Łączniki wielomodułowe – umożliwiają używanie dowolnej kombinacji łączników w różnych ilościach,
- Łączniki schodowe – stosowane przy schodach umożliwiające włączenie światła na dole schodów i jego wyłączenie na górze,
- Łączniki krzyżowe – stosowane są, gdy chcemy włączać lub wyłączać światło w trzech lub więcej miejscach,
- Ściemniacze – dające możliwość sterowania natężeniem światła.
Co warto wiedzieć o stycznikach prądu? – Odpowiada elektryk
Tak, więc styczniki to urządzenia służące do załączania układów silnoprądowych, a przekaźniki to urządzenia przekazujące sygnały o potencjale zerowym lub sygnały niskoprądowe. Styczniki oprócz styków głównych mogą mieć styki pomocnicze, wykorzystywane do blokady albo sygnalizacji. Cechuje je niezwykła trwałość oraz duża częstość łączeń przy stosunkowo niewielkich wymiarach oraz masie. Takie urządzenia zbudowane są z izolacyjnej podstawy, rdzenia stycznika oraz rdzenia nieruchomego. Podstawowym element stycznika jest cewka oraz zwora ruchoma elektromagnesu. Prawidłową pracę stycznika zapewnia styk ruchomy, styk nieruchomy, a także styki zwierane i rozwierane. Styczniki stosuje się do załączania:
- grzałek
- pomp
- lamp
- obwodów silnikowych
- urządzeń modułowych
- syren
- wentylatorów
- większych styczników
Styczniki po załączeniu przekazują sygnał dalej. W zależności od konstrukcji może być to sygnał napięciowy bądź prądowy.
A czym są wyłączniki kompaktowe?
- małe gabaryty
- montaż natablicowy
- dostępne akcesoria, które podnoszą wartości użytkowe wyłączników
- podłączenie pod końcówki kablowe
- układ szybkiego wyłączania
- podłączenie pod końcówki kablowe
- znaczne ograniczenie prądu zwarcia poprzez szybkie przerwanie łuku
Wyłączniki mogą być sterowane ręcznie poprzez napęd ręczny obrotowy, napędem przedłużonym lub montowane na aparacie. W przypadku sterowania ręcznego trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze będzie wystarczający, gdyż wiele z układów automatyki wymaga sterowania zdalnego.
Więcej informacji:
- Elektro Prim – Strona elektryka oferującego usługi na osiedlach Wilanów, Wawer i Piaseczno
- Kontratech – Specjalistyczny sklep internetowy dla elektryków, oferujący różnego rodzaju wyłączniki
- Elektroda -Forum poświęcone elektronice i majsterkowaniu
I na koniec elektryk z Wilanowa opowie nam o urządzeniu takim jak wyłącznik krańcowy
Z tego względu lepszym rozwiązaniem wydaje się układ złożony z 2 czujników zamkniętych w jednej obudowie. Takie urządzenie montowane jest za pomocą wspornika na siłowniku. W tym wypadku nie ma możliwości przypadkowego przestawienia modułów. Taki włącznik krańcowy jest łatwy w montażu, poza tym daje możliwość znacznego uproszczenia instalacji elektrycznej.