Szkło w kuchni coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań jakimi są płytki ceramiczne, farba czy tapeta. Tego rodzaju materiał wykorzystany do aranżacji wnętrza nadaje mu nowoczesny charakter, a także duże walory estetyczne. Jednak czy rzeczywiście jest to inwestycja godna polecenia?
Panele szklane i szkło do kuchni, co mamy do wyboru?
- wstępne przypasowanie panelu do miejsca docelowego;
- nałożenie niewielkiej ilości kleju na tylną stronę, ważne aby nie umieszczać go zbyt blisko, aby po dociśnięciu szkła do ściany, klej nie wypłynął;
- nakładanie reszty kleju na całą powierzchnię panelu w równomiernych odstępach 10-15 cm;
umieszczenie panelu na ścianie;
Najczęściej stosowany rodzaj szkła w kuchni do szkło bezbarwne, o grubości 4 do 6 mm. Jest to zdecydowanie najprostsze, a zatem i najtańsze rozwiązanie. Po mimo że nazywane jest ono bezbarwnym, należy pamiętać, że zawsze ma ono lekko zielonkawe zabarwienie, jest to naturalne zjawisko. Poza tradycyjnym rozwiązaniem, mamy możliwość wyboru także szkła matowego piaskowego, które może służyć jako kompletne wykończenie aranżacji ściany. Poza tym, producenci oferują nam także bardziej dekoracyjne szkło laminowane, czyli z nadrukiem wybranej przez nas grafiki czy zdjęcia. Prócz tego, mamy również możliwość skorzystania z propozycji mniej krzykliwej, a równocześnie dekoracyjnej czyli szkła pokrytego od frontu lakierem o dowolnym kolorze czyli tzw. lacobel. Jeżeli obawiamy się, że materiał ten może być niezbyt trwały, zdecydujmy się na szkło hartowane lub klejone. Zaliczają się one do tak zwanych bezpiecznych szkieł. Nie dość, że cechuje je wysoka odporność na zarysowania oraz pęknięcia, to jeszcze po zbiciu rozpryskują się one na drobne, nieostre kawałki, a dodatkowo w przypadku szkła klejone, zostają one na folii.
Szkło w kuchni wady i zalety
- optyczne powiększenie wnętrza;
- duże możliwości dekoratorskie;
- niepowtarzalny klimat dzięki połyskowi;
- dużo łatwiejsze utrzymanie czystości powierzchni niż w przypadku innych nawierzchni;
- nowoczesną, minimalistyczną aranżację;
możliwość kupna paneli ze szkła hartowanego na wymiar, dzięki czemu idealnie dopasuje się one do naszej kuchni, w związku z czym nie będzie konieczny demontaż mebli. Jednak takie rozwiązanie, niesie za sobą i wady jak np. możliwość uszkodzenia lub zarysowania, co wiąże się z drogą i problematyczną wymianą. Poza tym, cena takiego rozwiązania nie jest niska. Jego dopasowanie do naszych ścian, a także wycięcie otworów na gniazdka, wymaga specjalisty.
Zabudowy szklane czy sprawdzą się w kuchni?
Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:
- Asglas – strona internetowa firmy wykonującej szklane balustrady i zabudowy szklane
- Betimo – witryna internetowa firmy oferującej panele szklane i szkło do kuchni
- Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz
Podsumowanie
Szkło jest zdecydowanie materiałem przyszłościowym, który znajduje uznanie w wielu pomieszczeniach, również w kuchni. Wykończenie ścian szkłem jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale również modnym. Będzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niebanalną aranżację wnętrza.