szkło do kuchni

Stylowe wnętrza czyli szkło w kuchni

Szkło w kuchni coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań jakimi są płytki ceramiczne, farba czy tapeta. Tego rodzaju materiał wykorzystany do aranżacji wnętrza nadaje mu nowoczesny charakter, a także duże walory estetyczne. Jednak czy rzeczywiście jest to inwestycja godna polecenia?

Panele szklane i szkło do kuchni, co mamy do wyboru?

panele szklaneW sprzedaży dostępne są również panele szklane, montowane bezpośrednio na ścianę. Szkło bezbarwne idealnie nadaje się na praktycznie każda powierzchnię, tapetę, cegłę jednak nie zaleca się jego bezpośredniego przyklejania na glazurę, gdyż odstaje ona od ściany o jakieś 10 cm. Dodatkowe 5 czy 6 cm szkła, sprawi, że nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie. Montaż paneli szklanych ogranicza się głównie do ich przyklejenia do powierzchni ściany. Dodatkowym ich atutem jest to, że można to wykonać nawet już po umeblowaniu kuchni. Warto jednak wiedzieć, że bezpośrednio na ścianę możemy nakleić tylko szkło nieprzeźroczyste, gdyż zwyczajnie pod tym bezbarwnym będzie widoczna warstwa kleju. Montaż szklanych paneli przebiega następująco:

 

 • wstępne przypasowanie panelu do miejsca docelowego;
 • nałożenie niewielkiej ilości kleju na tylną stronę, ważne aby nie umieszczać go zbyt blisko, aby po dociśnięciu szkła do ściany, klej nie wypłynął;
 • nakładanie reszty kleju na całą powierzchnię panelu w równomiernych odstępach 10-15 cm;
  umieszczenie panelu na ścianie;

 

Najczęściej stosowany rodzaj szkła w kuchni do szkło bezbarwne, o grubości 4 do 6 mm. Jest to zdecydowanie najprostsze, a zatem i najtańsze rozwiązanie. Po mimo że nazywane jest ono bezbarwnym, należy pamiętać, że zawsze ma ono lekko zielonkawe zabarwienie, jest to naturalne zjawisko. Poza tradycyjnym rozwiązaniem, mamy możliwość wyboru także szkła matowego piaskowego, które może służyć jako kompletne wykończenie aranżacji ściany. Poza tym, producenci oferują nam także bardziej dekoracyjne szkło laminowane, czyli z nadrukiem wybranej przez nas grafiki czy zdjęcia. Prócz tego, mamy również możliwość skorzystania z propozycji mniej krzykliwej, a równocześnie dekoracyjnej czyli szkła pokrytego od frontu lakierem o dowolnym kolorze czyli tzw. lacobel. Jeżeli obawiamy się, że materiał ten może być niezbyt trwały, zdecydujmy się na szkło hartowane lub klejone. Zaliczają się one do tak zwanych bezpiecznych szkieł. Nie dość, że cechuje je wysoka odporność na zarysowania oraz pęknięcia, to jeszcze po zbiciu rozpryskują się one na drobne, nieostre kawałki, a dodatkowo w przypadku szkła klejone, zostają one na folii.

Szkło w kuchni wady i zalety

grafika na szkleDecydując się na zastosowanie szkła w kuchni zyskujemy:

 • optyczne powiększenie wnętrza;
 • duże możliwości dekoratorskie;
 • niepowtarzalny klimat dzięki połyskowi;
 • dużo łatwiejsze utrzymanie czystości powierzchni niż w przypadku innych nawierzchni;
 • nowoczesną, minimalistyczną aranżację;

 

możliwość kupna paneli ze szkła hartowanego na wymiar, dzięki czemu idealnie dopasuje się one do naszej kuchni, w związku z czym nie będzie konieczny demontaż mebli. Jednak takie rozwiązanie, niesie za sobą i wady jak np. możliwość uszkodzenia lub zarysowania, co wiąże się z drogą i problematyczną wymianą. Poza tym, cena takiego rozwiązania nie jest niska. Jego dopasowanie do naszych ścian, a także wycięcie otworów na gniazdka, wymaga specjalisty.

 

Zabudowy szklane czy sprawdzą się w kuchni?

zabudowy szklane ze szkła dekoracyjnegoDo zabudów szklanych, należą między innymi ściany wykonane ze szkła, a także szklane balustrady. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w biurach, jako sposób na oddzielenie pomieszczeń czy chociażby w łazienkach, jako osłona kabiny prysznicowej. Jednak czy takie rozwiązanie sprawdzi się także w kuchni? Moim zdaniem tak, jeżeli mądrze je wykorzystamy. Mamy dwa wyjścia: przeszklenie pomieszczenia od zewnątrz i wewnątrz. Zamiast stosować tradycyjne okna, możemy pokusić się na ściany wykonane ze szkła hartowanego. Szczególnie możemy zauważyć wykorzystanie takiej techniki, w nowoczesnych domach energooszczędnych, które do poprawnego funkcjonowania wymagają dużego przeszklenia. Drugi sposób na wykorzystanie szklanych zabudowań to oddzielenie kuchni od salonu szklaną ścianą, dzięki temu zapachy z kuchni nie będą przechodziły do pokoju dziennego.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

 • Asglas – strona internetowa firmy wykonującej szklane balustrady i zabudowy szklane
 • Betimo – witryna internetowa firmy oferującej panele szklane i szkło do kuchni
 • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz

 

Podsumowanie

Szkło jest zdecydowanie materiałem przyszłościowym, który znajduje uznanie w wielu pomieszczeniach, również w kuchni. Wykończenie ścian szkłem jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale również modnym. Będzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niebanalną aranżację wnętrza.