Tajniki projektowania domów – porady jak projektować

Projekty domów rozpoczynają naszą drogę do posiadania wymarzonych czterech kątów. Przeglądamy je skrupulatnie wybierając te najładniejsze i najbardziej efektowne. Niestety, niewielu z nas może pozwolić sobie na taki komfort. Ograniczone fundusze znacząco wpływają na decyzję. Jeśli nie chcesz żałować, że skusiłeś się na gotowe projekty domów, zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

wartość projektuPo pierwsze – tanio

Projekty domów tanich w budowie to podstawa dla tych, którzy nie chcą płacić dwa razy więcej, niż muszą. Na każdej stronie, obok proponowanego rozwiązania, znaleźć można dokładny opis. Znajduje się w nim między innymi kosztorys domu w stanie surowym otwartym i zamkniętym oraz podział na robociznę i materiały. Te wskazówki powinny być pierwszym kryterium wyboru – zaraz po metrażu i ilości pokoi. Niestety, obliczenia podane na stronach są bardzo uogólnione i trzeba je dostosować do własnych, bieżących realiów. Niemniej, jest to bardzo pomocna opcja podczas podejmowania decyzji.

 

projekt1Po drugie – energooszczędność

Projekty domów energooszczędnych to kolejne ułatwienie poszukiwań. Nie sztuką jest tanio wybudować, ale i mieć za co opłacić rachunki. Nowoczesne projekty domów uwzględniają aspekt ekonomiczny – zawierają w sobie rozwiązania, które pozwalają żyć oszczędnie i nie martwić się o comiesięczne opłaty. Ten aspekt nazywany jest przyszłością budownictwa, dlatego warto już teraz poświęcić mu nieco więcej uwagi. Przede wszystkim – bryła powinna być zwarta, w kształcie prostokąta lub kwadratu. Każdy wykusz będzie niepotrzebnie zwiększał koszty ogrzewania domu. Kolejna kwestia warta wzięcia pod uwagę to prosty dach dwuspadowy, który obniża ryzyko nieszczelności i przeciekania, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania budynku na ciepło. Warto także pamiętać o wpływie powierzchni okien na straty energii.

 

projektPo trzecie – wybiegaj myślami w przyszłość

Przed budową zastanów się, czy planujesz mieć dzieci i czy twój dom będzie pełnił funkcję domu jednorodzinnego czy wielopokoleniowego. Zależnie od tego dostosuj metraż i zaplanuj przyszłe przebudowy. Warto pomyśleć o podzieleniu kondygnacji, oddzielnych wejściach i dostosowaniu jednego z pomieszczeń na piętrze, by pełnił funkcję kuchni.

 

projektowanie1Po czwarte – nie przesadzaj z metrażem

Powierzchnia domu generuje ogromne koszty. Za każdy wybudowany m2 płacimy około 3000 zł. Do tego trzeba wziąć pod uwagę wydatki na ogrzewanie i naprawy. Według badań dla przeciętnej polskiej rodziny starczyć powinno około 130–160 m2.

 

projektyPo piąte – potrzeby

Zanim zdecydujesz się na gotowe projekty domów, zastanów się nad swoim trybem życia i związanymi z nimi potrzebami. Inaczej możesz przez całe życie odczuwać niezadowolenie z powodu braku jakiegoś pomieszczenia czy nieciekawego rozwiązania. Warto zastanowić się nad funkcjonalnymi pokojami, takimi jak spiżarnia czy pralnia. Jeśli dużo pracujesz w domu, weź pod uwagę wygospodarowanie miejsca na gabinet. Jeżeli hodujesz psy, postaw na pomieszczenie pomocne przy ich pielęgnacji. Jeżeli dorabiasz sobie na fotografii, zadbaj o przestrzeń na domowe studio. Jeśli takie decyzje będą dobrze przemyślane, z pewnością nie będziesz ich żałować.

 

projekt12Podsumowując:

Projektując swój dom należy pamiętać o paru ważnych aspektach:

  • Zrównoważenie kosztów
  • Energooszczędność domu
  • Funkcjonalność zaprojektowanego budynku
  • Dostosowana wielkość
  • Przemyślenie potrzeb