Technologia CNC w Warszawie

W przemyśle produkcyjnym coraz większą popularnością cieszy się technologia CNC. Co to za technologia? Inaczej jest to technika sterowania numerycznego. Przemianę technologiczną z udziałem techniki CNC najmocniej widać w procesie obróbki materiałów. Toczenie i frezowanie dzięki tej technice stało się o wiele prostsze i szybsze, a dodatkowo także bardziej precyzyjne niż obróbka ręczna.

Obróbka z maszynami sterowanymi numerycznie

cnc warszawaŻeby zobrazować, jak technika CNC wpłynęła na proces obróbki materiału, warto przedstawić jak wyglądało to jeszcze kilkanaście lat temu na przykładzie tokarki. Dawniej tokarz musiał ręcznie ustawiać tokarkę, a przede wszystkim pozycję narzędzie, aby otrzymać żądany kształt z materiału. Jak wygląda to dzisiaj? Cały proces jest niemal w pełni zautomatyzowany. Tokarz to dziś operator, który jedynie wspomaga i kontroluje działanie automatycznego systemu. Najważniejszym zadaniem operatora jest zaprogramowanie ruchów tokarki lub frezarki w taki sposób, aby po drodze nie trzeba było jej zatrzymywać. Oczywiście trzeba również zapobiec awariom czy uszkodzeniom narzędzi, bo może narazić firmę lub samego operatora na ogromne koszty. Później urządzenie działa już samo, a operator kontroluje czy wszystko działa, jak należy. Taka technika jest zdecydowanie droższa od tradycyjnej, ale za to zdecydowanie bardziej precyzyjna. Technika CNC Warszawa ma jej u siebie bardzo dużo.

Jeśli chodzi o obróbkę, to postęp technologiczny, jaki w niej przebiegł, jest niesamowity. Skomplikowany w wykonaniu ręcznym proces stał się dzisiaj procesem szybkim i dokładnym. W branży produkcyjnej coraz więcej firm decyduje się na zakup technologii CNC, a poza tym inwestuje się także w wiedzę i przeszkolenie operatorów. Z tego są później same korzyści.