Terapie dla osób z zaburzeniami odżywiania

 

W zaburzeniach odżywiania dość często pojawia się anoreksja. Wynika ona z ogromnego lęku przed przybraniem na wadze. Anoreksja określana jest również jako jadłowstręt psychiczny. Kiedyś uważano, że jest to choroba, która dotyczy tylko i wyłącznie modelek. Dziś wiadomo, że może spotkać każdego.

Leczenie anoreksji czyli jadłowstrętu psychicznego

psycholog z LegnicyRzeczywiście anoreksja występuje częściej u kobiet, ale to nie oznacza, że mężczyzna nie można być anorektykiem. Ciało osoby z jadłowstrętem psychicznym jest bardzo charakterystyczne – dochodzi tutaj do dużego zaniku tkanki mięśniowej. Osoba chora może być do tego stopnia wychudzona, że widoczne będą tylko skóra i kości. Mimo to osoba z zaburzeniem psychicznym nadal będzie uważać, że jest zbyt gruba. Takie osoby często oglądają swoje ciało w lustrze. Charakterystyczne jest wykonywanie palcami pomiarów tkanki tłuszczowej. W tej sytuacji może pomóc psycholog z Legnicy, który przeprowadzi odpowiednią psychoterapię. Anoreksja prowadzi do wyniszczenia organizmu. Może być nawet tak zaawansowana, że dojdzie do zejścia śmiertelnego. Główną cechą anoreksji jako zaburzenia psychicznego jest silny lęk. Chora osoba robi wszystko, by nie przytyć – nawet wtedy, kiedy już cierpi na niedowagę. Osoba z anoreksją ma zaburzony obraz samego siebie – uważa, że posiada nieodpowiednią wagę, wymiary, sylwetkę. Dochodzi wiec do nagłego obniżenia masy ciała, co oczywiście ma wpływ na samopoczucie osoby chorej.

Taka osoba nie utożsamia jednak złego samopoczucia z zaburzeniem odżywiania. Może dochodzić nawet do wtórnego braku miesiączki – ciało w wyniku niedożywienia nie jest przygotowane na dziecko, więc komórki jajowe nie owulują. BMI osoby z anoreksją jest mniejszy niż 17,5. Warto szybko reagować i zaprowadzić osobę z zaburzeniem do gabinetu psychologicznego.