Tworzymy sami podobrazie malarskie

Od kilku lat przybywa nam na świecie artystów, którzy malują lub rysują z czystej pasji. Wielu z nich jest samoukami i maluje tylko i wyłącznie dla przyjemności, ale też wielu z nich zarabia na swojej sztuce, traktując swoje działania bardzo profesjonalnie. W rozpowszechnianiu się pasji malarskiej pomaga łatwa dostępność do materiałów. Okazuje się jednak, że niektórzy lubią od czasu do czasu zrobić sobie pod górkę.

Krosna do ramy malarskiej

krosna malarskieKażdy, kto maluje farbami, doskonale wie, że najlepszy efekt jest zawsze przy wykorzystaniu podobrazia malarskiego. W sklepach plastycznych możemy znaleźć gotowe, zagruntowane płótna, jednak wiele osób, które bardziej profesjonalnie podchodzi do sztuki, od czasu do czasu tworzy własne płótna. Stworzenie własnego podobrazia wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, ale daje nam sporą satysfakcję. Zupełną podstawą jest odpowiednia, stabilna i w miarę lekka rama. Można ją stworzyć z gotowych produktów, gdyż w każdym sklepie plastycznym zakupimy gotowe krosna malarskie, które wystarczy tylko odpowiedni złożyć w domu. Krosna malarskie mają różną grubość i wytrzymałość, dlatego warto się im przyjrzeć i zdecydować, jakiej grubości chcemy, żeby było tworzone przez nas podobrazie. Na ramę stworzoną z malarskiego krosna naciągamy tkaninę lnianą lub bawełnianą, a następnie ją gruntujemy. Przygotowanie takiego podobrazia zajmuje kilka godzin, łącznie z oczekiwaniem na wyschnięcie poszczególnych warstw.

Jeżeli chcielibyśmy kiedyś sami przygotować sobie podobrazie malarskie i nie wiemy od czego zacząć, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie odpowiednich krosn malarskich. Krosna te powinny mieć odpowiednią grubość i ciężar oraz powinny tworzyć stabilną ramę. Pozwoli ona na łatwe naciągnięcie płótna, bez odkształcania się.