gabiony

W jaki sposób zabezpieczyć gabiony przed korozją?

Każdy element metalowy, który znajduje się na zewnątrz, jest narażony na wiele niekorzystnych warunków, a przede wszystkim korozję, dlatego powinny one zostać odpowiednio zabezpieczone. Mowa tu przede wszystkim o ogrodzeniach, czy blaszanych garażach.

Jak wyglądają ogrodzenia z gabionów?

gabionyOgrodzenia z gabionów stają się coraz bardziej popularne w ostatnim czasie. Ogrodzenia tego typu składają się ze specjalnych koszty. Te kosze gabionowe są wykonywane z metalu, a do nich można wykładać dowolne produkty. Najczęściej do koszy gabionowych wrzuca się:

 • kamienie,
 • otoczaki,
 • łupki,
 • szkło,
 • drewno,
 • gruz.

Wszystko zależy od inwencji twórczej właściciela gabionów. Ogrodzenia z gabionów charakteryzują się wysoką dźwiękoszczelnością, co jest bardzo praktyczne, jeśli mieszka się przy ruchliwej drodze. Poza tym, przez ogrodzenie z gabionów nic nie widać, więc wścibski sąsiad, czy przechodzień nie będzie nam zaglądał na nasza posesję. Ogrodzenia z gabionów bardzo szybko się wykonuje, gdyż nie potrzebują one żadnych fundamentów, wystarczy tylko poukładać kosze gabionowe, a w nich umieścić, już to co uważamy za stosowane i co będziemy chcieli mieć w takich gabionach. Do tego jeszcze gabiony mają niską cenę, co jest kolejną ich zaletą. Z gabionów nie tylko muszą powstać ogrodzenia, także z nich można wykonać:

 • elewacje,
 • dekoracje ogrodów lub tarasów,
 • meble ogrodowe,
 • grile ogrodowe.

Dzięki modułowości koszy gabionowych, można z nich wykonywać przeróżne konstrukcje, które świetnie będą się komponowały z krajobrazem oraz otoczeniem, zarówno miejskim jak i poza miastowym.

Czym wykonamy malowanie antykorozyjne?

malowanie antykorozyjneKosze gabionowe są wykonane z metalu, dlatego, aby były przez długi czas wyglądały jak nowe, należy je odpowiednio zabezpieczyć między innymi przed korozja. Można to wykonać poprzez malowanie antykorozyjne specjalnymi farbami. Malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych lub elementów stalowych wykonuje się między innymi takimi farbami jak:

 • farby akrylowe,
 • farby poliuretanowe,
 • farby alkidowe,
 • farby epoksydowe.

Dzięki malowaniu antykorozyjnemu konstrukcję stalową, nie tylko zabezpieczymy przed korozja, ale także przed innymi szkodliwymi warunkami, na które będzie narażona podczas swojej pracy. To jaka powłoka zostanie wykonana i o jakiej grubości zależy między innymi od typu konstrukcji, od stopnia narażenia na powstanie korozji, jak długo ma być trwały element stalowy, oraz na jakie obciążenia zostanie narażony. Wyróżnia się sześć kategorii korozyjności według obowiązującej normy. Poza tym te kategorie dzieli się na zewnątrz oraz wewnętrzne.

Na czym polega malowanie proszkowe?

malowanie proszkoweTakże, aby zabezpieczyć elementy stalowe przed między innymi korozją stosuje się malowanie proszkowe. Malowanie proszkowe, które wykonuje się na śląsku, a konkretnie w Opolu polega na nakładaniu farby proszkowej na elementy stalowe, w tym kosze gabinetowe. Farba proszkowe utrzymuje się na powierzchni stalowej dzięki siłom elektrostatycznym. Malowanie proszkowe w Opolu wykonywane jest poprzez natrysk elektrostatyczny, w którym wykorkuje się napięcie od czterdziestu do stu kilowatów. Gdy na powierzchni zostanie umieszczona farba proszkowa, to następnie taki produkt stalowy jest rozgrzewany do temperatury powyżej stu czterdziestu stopni Celsjusza. Dzięki wysokiej temperaturze na powierzchni powstaje powłoka, która będzie wzmacniać element stalowy.


Źródła:


Podsumowanie:

Każdy element stalowy, które będzie znajdował się na zewnątrz musi zostać poddany procesowi, który zabezpieczy go przed między innymi korozją. Także takie zabiegi wzmocnią stal, która stanie się odporna na uszkodzenia mechaniczne.