Wielofunkcyjność szaf sterowniczych

 

Rozwój przemysłu wraz z równoległym rozkwitem nowych technologii pozwolił pod innym kątem spojrzeć na pracę człowieka. Powstały możliwości zapewnienia człowiekowi bezpieczniejszej pracy, gdzie podstawowymi elementami stały się komunikacja i sterowanie maszynami.

Sterowanie w przemyśle jest niemożliwe bez szaf

szafy sterowniczeW zamierzchłych czasach pracownik musiał stać przy maszynie i niemalże bezpośrednio nią sterować. W przypadku powstania awarii trzeba było reagować na miejscu, często z narażeniem życia. Obecnie znaczny progres techniki pozwolił stworzyć inteligentne systemy sterowania urządzeniami, a także całymi systemami instalacji. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejszyło ilość wypadków, ale przede wszystkim zwiększyło wydajność procesów technologicznych. W przemyśle powstała gałąź automatyki przemysłowej, której istotnymi elementami stały się szafy sterownicze. Ogólna zasada polega na umiejscowieniu poszczególnych ogniw instalacji w odpowiednich miejscach. Tak więc urządzenia, czy maszyny znajdowały się w innym miejscu niż szafy, które nimi sterowały. Jeśli budynek na to pozwalał, wskazane było aby stojąc przy tej szafie było widać sterowaną maszynę. Nie był to warunek, ponieważ w szafie znajduje się monitor pokazujący, za pomocą symboli, online najważniejsze parametry pracy urządzenia. Rozwój oprogramowania pozwolił na komunikację szaf różnych maszyn między sobą, dzięki czemu w przypadku awarii  potrafią one analizować i wybrać najlepszy scenariusz swojej pracy.

Możliwość wprowadzenia do przemysłu sterowania jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach i każdemu inżynierowi trudno sobie wyobrazić, gdyby miało go zabraknąć. Natomiast nie możemy zapominać, że to człowiek jest jego autorem. Oprogramowanie i montaż wykonuje człowiek na podstawie dokumentacji, więc również bierze na siebie odpowiedzialność za jego właściwą pracę.