Balustrady wewnętrzne

Wybieramy balustrady do domu

Funkcją balustrad jest nie tylko zabezpieczanie przed upadkiem osoby stojącej na tarasie bądź balkonie, ale także dodatnie estetyki budynkowi, są one istotnym jego detalem, ale także podkreślają one charakter i styl budowli.

Rodzaje balustrad do domu i mieszkania

Balustrady przydomoweBalustrady można wykonać z różnych materiałów, może to być metal, drewno, szkło, kamień lub beton. Ze względu na użyty surowiec możemy wyróżnić:

 • balustrady metalowe
 • balustrady drewniane
 • balustrady szklane
 • balustrady kamienne

Metalowe balustrady mogą być polerowane, żłobione bądź malowane. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną, zwykłą bądź kwasoodporną. Możemy również spotkać się z zastosowaniem miedzi, żeliwa lub kutej stali, dodatkową ozdobą, często są motywy roślinne. Stylowym rozwiązaniem są balustrady kute, ręcznie wykonane i zdobione mosiądzem lub złotem, mogą one również mieć różne wzory i styl architektoniczny. W nowoczesnym budownictwie zastosowanie znalazły balustrady szklane. Tafle szkła instaluje się bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Tworzywem jest szkło hartowane, których dużą zaletą jest to, że w razie zbicia rozpadają się na drobne, gładko zakończone kawałki. Często spotyka się także połączenie szkła i metalu. Metalowe poręcze wypełnione są szklanymi taflami. Drewniane ogrodzenia balkonów i tarasów wykonane są zazwyczaj z świerku bądź sosny. Ich duża zaletą jest różny kształt, kolor i zastosowanie ozdobnych rzeźbień. Natomiast betonowe i kamienne ogrodzenia, cechują się solidną budową niektórym kojarzoną z surowością. Mogą one być wykonane z różnego rodzaju kamieni polnych, granitu, gnejsu bądź gotowych betonowych paneli.

Jak dobrać balustrady balkonowe i tarasowe?

Chromowane balustrady balkonoweBalustrady najczęściej składają się z trzech części prętów, poręczy oraz wypełnienia. Mogą być wykonane z jednolitych bądź mieszanych materiałów. Wybierając balustrady należy kierować się stylem danego budynku. Wybierając balustrady balkonowe w bloku, nie powinny one mocno odbiegać od pozostałych, żeby nie zaburzać harmonii. Ważnym czynnikiem jest także kształt. Przy kształcie litery C lub U ważne jest aby pamiętać, że wymagane jest odpowiednie wygięcie balustrady, a niestety nie każdy surowiec jest w stanie temu podołać. Wybierając ogrodzenie tarasu czy balkonu należy także zwrócić uwagę aby było ono proporcjonalne do powierzchni. Nie powinna ona być zbyt niska, ani zbyt wysoka.

 

Chromowanie i cynowanie sposoby zabezpieczania balustrad metalowych

Nierdzewne balustrady schodoweAby materiał z którego wykonane są elementy balustrady długo nam słyżył należy go odpowiednio zabezpieczyć. Najpopularniejszym zabiegiem ochrony metalu jest chromowanie oraz cynowanie. Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać takiego zabiegu, dlatego konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Można je znaleźć w każdym mieście, zarówno w Warszawie jak i Bydgoszczy czy Olsztynie. Chromowanie polega na poktrywaniu tworzyw metalowych powłoką chromową. Zabieg ten wykonuje się najczęściej metodami elektrolitycznymi. Temperatura procesu szacuje się zwykle od 900 – 1050oC w czasie trzech do dwunastu godzin. Chromowanie przeprowadza się w wannach wypełnionych roztworami soli chromu. Natomiast cynowanie jest powłoką wykonaną z cyny. Możemy wyróżnić różne metody przeprowadzania zabiegu:

 • natryskowa
 • osadzenia elektrolitycznego
 • ogniowa
 • kontaktowa

W celu zabezpieczenia drewna przed promieniami UV, wilgocią, ogniem, uszkodzeniami mechanicznymi czy pleśniami i owadami stosuje się różne impregnaty zapobiegające bądź zwalczające. Występują one w postaci płynów lub koncentratów do wcześniejszego rozcieńczenia. Mogą one być barwne lub bezbarwne, ich działanie polega na tworzeniu powłoki ochronnej.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

 • LHJ – strona internetowa firmy z okolic Elbląga oferującej balustrady tarasowe
 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
 • Cynkopol – witryna internetowa przedsiębiorstwa z Bydgoszczy wykonującego chromowanie i niklowanie

Podsumowanie tematu

Wybór balustrad jest niezwykle istotny dla końcowego wyglądu estetycznego domu. Jest to decyzja długotrwała, dlatego wymaga przemyślenia. Ważne jest także, aby zadać o odpowiednie zabezpieczenie balustrad przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.