Balustrady wewnętrzne

Wybieramy balustrady do domu

Category: Dom i wnętrze

Funkcją balustrad jest nie tylko zabezpieczanie przed upadkiem osoby stojącej na tarasie bądź balkonie, ale także dodatnie estetyki budynkowi, są one istotnym jego detalem, ale także podkreślają one charakter i styl budowli.

Rodzaje balustrad do domu i mieszkania

Balustrady przydomoweBalustrady można wykonać z różnych materiałów, może to być metal, drewno, szkło, kamień lub beton. Ze względu na użyty surowiec możemy wyróżnić:

 • balustrady metalowe
 • balustrady drewniane
 • balustrady szklane
 • balustrady kamienne

Metalowe balustrady mogą być polerowane, żłobione bądź malowane. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną, zwykłą bądź kwasoodporną. Możemy również spotkać się z zastosowaniem miedzi, żeliwa lub kutej stali, dodatkową ozdobą, często są motywy roślinne. Stylowym rozwiązaniem są balustrady kute, ręcznie wykonane i zdobione mosiądzem lub złotem, mogą one również mieć różne wzory i styl architektoniczny. W nowoczesnym budownictwie zastosowanie znalazły balustrady szklane. Tafle szkła instaluje się bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Tworzywem jest szkło hartowane, których dużą zaletą jest to, że w razie zbicia rozpadają się na drobne, gładko zakończone kawałki. Często spotyka się także połączenie szkła i metalu. Metalowe poręcze wypełnione są szklanymi taflami. Drewniane ogrodzenia balkonów i tarasów wykonane są zazwyczaj z świerku bądź sosny. Ich duża zaletą jest różny kształt, kolor i zastosowanie ozdobnych rzeźbień. Natomiast betonowe i kamienne ogrodzenia, cechują się solidną budową niektórym kojarzoną z surowością. Mogą one być wykonane z różnego rodzaju kamieni polnych, granitu, gnejsu bądź gotowych betonowych paneli.

Jak dobrać balustrady balkonowe i tarasowe?

Chromowane balustrady balkonoweBalustrady najczęściej składają się z trzech części prętów, poręczy oraz wypełnienia. Mogą być wykonane z jednolitych bądź mieszanych materiałów. Wybierając balustrady należy kierować się stylem danego budynku. Wybierając balustrady balkonowe w bloku, nie powinny one mocno odbiegać od pozostałych, żeby nie zaburzać harmonii. Ważnym czynnikiem jest także kształt. Przy kształcie litery C lub U ważne jest aby pamiętać, że wymagane jest odpowiednie wygięcie balustrady, a niestety nie każdy surowiec jest w stanie temu podołać. Wybierając ogrodzenie tarasu czy balkonu należy także zwrócić uwagę aby było ono proporcjonalne do powierzchni. Nie powinna ona być zbyt niska, ani zbyt wysoka.

 

Chromowanie i cynowanie sposoby zabezpieczania balustrad metalowych

Nierdzewne balustrady schodoweAby materiał z którego wykonane są elementy balustrady długo nam słyżył należy go odpowiednio zabezpieczyć. Najpopularniejszym zabiegiem ochrony metalu jest chromowanie oraz cynowanie. Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać takiego zabiegu, dlatego konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Można je znaleźć w każdym mieście, zarówno w Warszawie jak i Bydgoszczy czy Olsztynie. Chromowanie polega na poktrywaniu tworzyw metalowych powłoką chromową. Zabieg ten wykonuje się najczęściej metodami elektrolitycznymi. Temperatura procesu szacuje się zwykle od 900 – 1050oC w czasie trzech do dwunastu godzin. Chromowanie przeprowadza się w wannach wypełnionych roztworami soli chromu. Natomiast cynowanie jest powłoką wykonaną z cyny. Możemy wyróżnić różne metody przeprowadzania zabiegu:

 • natryskowa
 • osadzenia elektrolitycznego
 • ogniowa
 • kontaktowa

W celu zabezpieczenia drewna przed promieniami UV, wilgocią, ogniem, uszkodzeniami mechanicznymi czy pleśniami i owadami stosuje się różne impregnaty zapobiegające bądź zwalczające. Występują one w postaci płynów lub koncentratów do wcześniejszego rozcieńczenia. Mogą one być barwne lub bezbarwne, ich działanie polega na tworzeniu powłoki ochronnej.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

 • LHJ – strona internetowa firmy z okolic Elbląga oferującej balustrady tarasowe
 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
 • Cynkopol – witryna internetowa przedsiębiorstwa z Bydgoszczy wykonującego chromowanie i niklowanie

Podsumowanie tematu

Wybór balustrad jest niezwykle istotny dla końcowego wyglądu estetycznego domu. Jest to decyzja długotrwała, dlatego wymaga przemyślenia. Ważne jest także, aby zadać o odpowiednie zabezpieczenie balustrad przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.