Chromowane balustrady balkonowe

Wybór mebli do nowego mieszkania

Przygotowywanie nowego lokum do zamieszkania to bardzo ekscytujące przedsięwzięcie i ważne pod kątem wygody i funkcjonalności przez następnych kilka lat. Dlatego wybór wyposażenia odgrywa tak istotną rolę. Oto kilka wskazówek czym się kierować przy ich wyborze.

Jak zacząć zaadoptowanie nowego mieszkania?

nowe mieszkaniaNajważniejszy przy wszystkich remontach i pracach w mieszkaniu jest budżet, jakim dysponujemy. Warto obliczyć kwoty jakie możemy przeznaczyć na poszczególne pomieszczenia, pamiętając oczywiście, by zostawić niewielką sumę na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Kolejne kryterium to wielkość mieszkania i ilość pomieszczeń. Tutaj warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

  • osobna sypialnia czy kanapa z funkcją spania?
  • wanna czy kabina prysznicowa?
  • osobna kuchnia z jadalnią czy aneks kuchenny z salonem?

Wszystkie te elementy wpływają na wybór wyposażenia. Dysponując małym metrażem powinniśmy przemyśleć rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. W wysokich mieszkaniach (np. w kamienicy) sprawdzi się łóżko na antresoli, jeżeli zaś dysponujemy wnęką, warto ją zabudować – w ten sposób lepiej zagospodarujemy wnętrze niż samą szafą. W przypadku małej kuchni lub łazienki lepiej jest zdecydować się na prysznic i dokładnie przemyśleć miejsce na pralkę. Wtedy też przyda się grzejnik drabinkowy, który umożliwi suszenie ręczników. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie małego pomieszczenia jest umieszczenie w nim luster. Jeśli mamy taką możliwość, to zadbajmy także o duże okna wpuszczające wiele światła. Zrezygnujmy z obszernych firan do ziemi na rzecz rolet lub żaluzji – dzięki tym wszystkim zabiegom mieszkanie od razy wyda się przestronniejsze. Oczywiście nie zapominajmy o kolorystyce, ciemne ściany w małym pokoju od razu zmniejszą i przytłoczą pomieszczenie!

Czy ławostół to dobry pomysł do salonu?

ławostółŁawy znajdują zastosowanie w wielu mieszkaniach. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim uniwersalności i szerokiemu zastosowaniu. Nadają się jako stolik kawowy, a niektóre (z podwyższanym blatem) pełnią także funkcję stołu. Często nazywa się je właśnie ławostołami ze względu na tą cechę. Ławy rozkładane są bardzo estetyczne, na rynku meblarskim jest ich różnorodny wybór. Producenci oferują rożne modele i kolory – niektóre mają dodatkową półkę, inne składają się z różnych odmian drewna. Niekwestionowaną zaletą tych mebli jest możliwość szybkiego i prostego rozłożenia. Niezapowiedziana wizyta kilku gości w kawalerce dzięki niej nie jest już problemem. Najlepiej więc wybrać taką, którą można rozłożyć wszerz, a także regulować wysokość. Jeśli duży stół mamy w kuchni lub jadalni, to do salonu możemy wybrać zwykły stolik kawowy, który prawdopodobnie będzie tańszy.

Meble na wymiar rozwiązaniem dla małej kuchni

Meble na wymiarKuchnia jest specyficznym miejscem, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Zwłaszcza osoby lubiące spędzać w niej dużo czasu na przygotowywaniu potraw powinny dokładnie przemyśleć jej rozplanowanie. Male i przechodnie kuchnie, a także aneksy są trudne do wyposażenie w taki sposób, by pomieścić wszystkie sprzęty agd i jednocześnie swobodnie się po niej poruszać. Meble kuchenne powinny być solidne, wygodne w użytkowaniu, a w przypadku aneksu, także pasujące do salonu. Warto maksymalnie wykorzystać ściany na szafki wiszące i relingi. Pralkę ładowaną od frontu można obudować blatem, dzięki czemu zyskamy obszar roboczy. W nieustawnej kuchni najlepiej sprawdzą się meble na wymiar. Pozwolą nam idealnie dopasować szafki do przestrzeni, którą dysponujemy. Pamiętajmy, że wybierając gotowe meble ze sklepu prawdopodobnie nie otrzymamy kredensu o nietypowym wymiarze, a tym samym nie zagospodarujemy całego metrażu.


Tekst został napisany w oparciu o:


Podsumowanie

Urządzając mieszkanie warto zastosować się do wskazanych rad. Nieprzemyślane decyzje sprawią, że niechętnie będziemy spędzać czas w danym pomieszczeniu, a codzienne prace staną się katorgą.