drewniane panele podłogowe

Wykończenie podłogi panelami – ważne informacje

Podłoga w każdym domu jest ważnym elementem. To po niej się poruszamy. Powinna ona być wykonana perfekcyjnie, gdyż przez to, że jest cały czas użytkowana to ulega szybko zużyciu, przez co wymagany będzie jej remont. Dlatego wybierając materiały na podłogę, warto jest wybierać, te najlepsze.

Czy warto inwestować w panele podłogowe?

jasne panele podłogowePanele podłogowe w Lublinie, jak i w innym mieście są bardzo popularne. Szczególnie, że jest to jedne z tańszych pokryć podłogi. Poza ceną także montaż paneli podłogowych jest łatwy oraz szybki. Podczas ich montażu nie trzeba używać żadnych innych specjalistycznych narzędzi. Po zakończeniu montażu podłogę z panelami można od razu użytkować. Wybierając odpowiednie panele do domu można wybierać pośród dużej gamy kolorów, wzorów oraz struktur. Także pielęgnacja paneli podłogowych jest łatwa, gdyż nie potrzeba wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, ani konserwacyjnych. Poza tym panele podłogowe można stosować także z ogrzewaniem podłogowym. Jednak porównując je z parkietem lub z drewnianymi podłogami, to są one mniej trwałe. Podobnie jak podłogi drewniane, także i panele podłogowe nie są odporne na wilgoć. Poza tym mają niską izolację akustyczną, mocno się elektryzują, przez co przyciągają cząsteczki kurza oraz sierść zwierząt. Dlatego częściej niż inny rodzaj podłogi, panele podłogowe należy czyścić.

Folie budowlane podczas montażu paneli podłogowych

czarna folia paroszczelnaPodczas montażu podłogi bardzo ważne są folie budowlane, które należy użyć. Po pierwsze teren, gdzie ma się zamontować panele podłogowe należy wyczyścić z zabrudzenia oraz kurzy. Następnie ułożyć na te miejsce:

  • folie budowlane
  • izolację akustyczną

Należy pamiętać, że panele podłogowe należy także ułożyć na foli paroizolacyjnej o grubości zero przecinek dwa milimetry. Izolacja akustyczna powinna mieć grubość przynajmniej trzech milimetrów, a wykonuje się ją najczęściej z pianki polipropylenem. Podczas montażu tych wymienionych foli budowlanych, aby był on łatwiejszy można tą folię przykleić do podłoża taśmą samoklejąca z dwóch stron. Także podczas montażu paneli używać można pianki uszczelniającej. Szczególnie, gdy izolacja podpodłogowa nie zachowuje ciągłości. Może się to zdarzyć w trudnodostępnych miejscach. Podczas montażu paneli należy zostawić także szczelinę dylatacyjną, gdy z pod wpływem wilgoci orz temperatury panele zmieniają minimalnie swoje wymiary.

Taśmy led w osłonie jako oświetlenie podłogi

taśmy led w osłoniePo zakończeniu montażu podłogi z paneli podłogowych można przejść do na przykład oświetlenia tejże podłogi. W tym przypadku dobrym pomysłem będą taśmy led w osłonie. Dzięki takim taśmom montaż oświetlenia led wzdłuż podłogi po prostu będzie łatwiejszy, jak i łatwiej będzie ukryć wszelkie okablowanie instalacji oświetlenia led. Taśmy led także mogą być w osłonie żelowej. Jest to jedno z najpopularniejszych oraz najtańszych rozwiązań. Żelowa osłona zapewnia diodom ochronę między innymi przed wilgocią, kurzem oraz przed innymi zabrudzeniami oraz pyłami. Także taka taśma led żelowa ułatwia czyszczenie całej instalacji diod led. Żelowa taśma led może być wykonana z żelu:

  • epoksydowego
  • silikonowego

Z tych dwóch różnych żeli, lepszym jest żel silikonowy, gdyż nie żółknie, nie jest podatny na promieniowanie UV oraz nie twardnieje, inaczej jest w przypadku żelu epoksydowego.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Apodlogi.pl – strona internetowa firmy oferującej panele podłogowe w Lublinie
  • Mors24.pl – sklep internetowy sprzedający natynkowe puszki hermetyczne
  • E-hurtowniabudowlana.pl – sklep online oferujący ciepły parapet
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane

Podsumowanie

Panele podłogowe są jednymi z najbardziej popularnych pokryć podłogi. Do ich montaży wystarczą jedynie folie budowlane: paroizolacyjne oraz akustyczne. Nie potrzebny już jest żaden inny materiał, jak i nie potrzeba żadnych narzędzi.