Wykorzystanie cegły z rozbiórki

 

Prawdopodobnie część z was, mijając plac rozbiórki danego budynku, zastanawia się, co, po przeprowadzeniu z sukcesem procesu rozbiórki, dzieje się z materiałami, które były wykorzystane do budowy danego budynku. Jeśli budynek wykonany był z cegły, w dodatku z cegły dobrej jakości, na której bazowało budownictwo przedwojenne, są one powtórnie wykorzystywane.

Kilka słów o zastosowaniu cegły rozbiórkowej

cegła rozbiórkowaJeśli chodzi o cegłę rozbiórkową, doskonale sprawdza się ona przy tworzeniu cegieł dekoracyjnych, które w ostatnim czasie stały się niezwykle modnym wykończeniem naszych wnętrz. Cegła rozbiórkowa, jak zostało już wspomniane, najczęściej pochodzi z budynków powstałych przed wojną. Cegła z tamtego okresu charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu cegły powstałe z niej mogą być wykorzystywane nawet do zastosowania na podłodze naszych pomieszczeń. Generalnie zastosowanie cegły na podłodze jest niezwykle rzadkie w mieszkaniach czy domach prywatnych, częściej zdarza się w przypadku lokali gastronomicznych, którym zależy na odpowiednim klimacie i atmosferze. Najczęściej jednak cegła znajduje obecnie zastosowanie na ścianach naszych pomieszczeń, nadając im oryginalnego i nietuzinkowego charakteru. Cegły występują w naturalnie czerwonym kolorze, ale znajdziemy również cegły w innych kolorach, w tym, w niezwykle popularnym kolorze białym, który swoje zastosowanie znajduje, np. w kuchni.

Przy dokonywaniu zakupu cegieł dekoracyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pochodzą one z cegieł rozbiórkowych, czy też z cegieł wytworzonych współcześnie. Warto wiedzieć, że cegły rozbiórkowe uważane są za produkt wyższej jakości niż te, które produkowane są obecnie, dlatego mogą okazać się one korzystniejszym budulcem ceglanych płytek.