Wyposażenie domu – okna, drzwi, rolety, żaluzje

Kompletując wyposażenie domu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na odpowiedni dobór drzwi, okien i systemów przeciwsłonecznych. Są to elementy, które w znacznym stopniu wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Mają też niepodważalne znaczenie w zakresie walorów estetycznych urządzanych wnętrz.

 

Drzwi wewnętrzne

drzwiJeżeli zastanawiamy się nad zakupem drzwi wewnętrznych, trzeba sprecyzować funkcje, które mają one pełnić oraz miejsce, w którym będą się znajdować. Podczas kiedy w pomieszczeniach biurowych, budynkach oraz instytucjach użyteczności publicznej instaluje się z reguły pełne skrzydła drzwiowe, to wybierając drzwi do własnych domów i mieszkań, chętniej decydujemy się na opcje przeszklone. Ilość przeszklonej powierzchni powinna być dopasowana do charakteru wnętrza. Jeżeli zależy nam na rozjaśnieniu niedoświetlonych miejsc mieszkania, powinniśmy zdecydować się na skrzydła przeszklone w dużym stopniu. Dostępne na rynku drzwi wewnętrzne oferują szeroki wybór możliwości. Pomieszczenia bardziej kameralne, takie jak sypialnia czy łazienka, będą wymagały zamontowania drzwi pełnych, albo przeszklonych w minimalnym stopniu z wykorzystaniem matowego szkła. W skrzydłach szczególnie narażonych na uszkodzenia lub użytkowanych przez dzieci, można ze względów bezpieczeństwa zainstalować szyby plastikowe.

 

Odpowiednie okna

Popularne dzisiaj okna PCV zastępowane są coraz częściej przez okna drewniane. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Okna plastikowe są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają stosowania specjalnych środków do konserwacji. Są też tańsze niż ich drewniane odpowiedniki, a ponadto są odporne na działanie wody i substancji chemicznych. Dzięki komorowej budowie są lekkie i praktyczne. Okna drewniane postrzegane są jako towar luksusowy. Mogą być malowane lub lakierowane z widocznym rysunkiem słojów i mieć dowolny kształt. Posiadają więc wysokie walory estetyczne. Są jednak droższe i wymagają konserwacji oraz zabezpieczenia w pomieszczeniach wilgotnych. Decydując się na zakup odpowiednich okien musimy pamiętać o wszystkich aspektach związanych z ich użytkowaniem. Wybierając okna dachowe mamy do dyspozycji bogaty wybór wzorów i modeli.

okna pcvMożemy wybierać spośród okien

  • obrotowych,
  • uchylno-obrotowych,
  • obrotowych o podwyższonej osi obrotu,
  • panoramicznych,

które umożliwiają otwieranie skrzydła okiennego w dowolnym zakresie. Wśród nietypowych rozwiązań znajdują się okna balkonowe, łukowe, kolankowe oraz konstrukcje z nadstawką.

 


 

house-insurance-419058_640Więcej informacji:

  • Sklep impol – firma oferująca drewniane drzwi wewnętrzne oraz zewnętrze jak również okna renomowanych firm jak Drutex czy Dobroplast
  • KDPartner – firma zajmująca się wyposażeniem domów takim jak okna, rolety oraz żaluzje
  • Budnet.pl – portal budownictwa

 


 

Systemy przeciwsłoneczne

żaluzjeFunkcjonalne rozwiązania, chroniące pomieszczenia przed światłem słonecznym, to nie tylko wygoda użytkowania, ale również stylowe wykończenie aranżacji wnętrz. Najbardziej popularne rolety materiałowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co czyni je uniwersalnym sposobem ochrony przeciwsłonecznej, dopasowanej do każdego pomieszczenia. Najbardziej dekoracyjny charakter mają rolety rzymskie i wolno wiszące. Ze względu na swobodną formę montażu, elementy tego rodzaju mogą być instalowane bezpośrednio na ramie okiennej, ale również nad oknem – na ścianie lub suficie. Wykonywane są zazwyczaj z ozdobnych tkanin i materiałów deseniowych, stanowiąc funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnych zasłon i firanek. Innym rodzajem zabezpieczenia pomieszczeń przed słońcem są żaluzje.

Możemy wybierać spośród różnych materiałów – aluminium, drewna tradycyjnego i bambusowego. Największą popularnością cieszą się żaluzje aluminiowe, ponieważ charakteryzują się niską ceną i dużą dostępnością na rynku. Drewniane systemy przeciwsłoneczne to rozwiązanie stylowe, ale mało funkcjonalne. Tego rodzaju instalacje nie powinny być wykonywane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki. Surowcem o większej wytrzymałości jest drewno bambusowe, które znakomicie sprawdza się jako naturalne tworzywo, chociaż wciąż pozostaje niekonwencjonalnym sposobem zaciemniania wnętrz.