weterynarz

Wyposażenie gabinetu weterynarza

Kończysz studia weterynaryjne i zaczynasz myśleć o własnej klinice? A może od dawna marzysz, by otworzyć prywatny gabinet, ale brakuje Ci doświadczenia? Oto kilka pomysłów jak zacząć.

Czy drzwi szklane nadają się do gabinetu?

drzwi szklaneZazwyczaj przy doborze gabinetu weterynaryjnego kierujemy się lokalizacją. Wybieramy ten, który jest najbliżej, by gdy zajdzie taka potrzeba jak najszybciej się do niego udać nie narażając pupila na dłuższe, nieprzyjemne podróże. W końcu nawet my ich nie lubimy, kiedy nie dopisuje nam zdrowie. Mimo wszystko nie liczcie na to, że dobra lokalizacja zagwarantuje Wam rzesze klientów. Większość właścicieli jest bardzo mocno związanych ze swoimi pupilami i chcą zapewnić im jak najlepsze warunki. Jeśli Twój gabinet nie będzie przyjazny czworonogom, może się okazać, że nie będziesz mieć kim się opiekować. Zadbaj o schludne, przestronne wnętrze. Nawet jeśli Twój gabinet jest ciasny, to mamy sprawdzone sposoby jak odmienić to wrażenie. Typowym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach są duże lustra na wymiar. Wydaje Ci się, że nie pasuje ono do gabinetu weterynaryjnego? Jesteś w błędzie, czworonogi uwielbiają lustra! To coś co je intryguje i zachęca do zabawy, dlatego doskonale sprawdzi się przed stresującą dla niektórych zwierząt wizytą. Drugim sprawdzonym trikiem jest zamontowanie drzwi szklanych. Musisz jednak dobrze przemyśleć ich położenie. Najbardziej sprawdzą się w wejściu do poczekalni lub na zaplecze sanitarne. Gabinet zabiegowy powinien być miejscem intymnym zarówno dla pupila jak i weterynarza. Rozważając drzwi szklane musisz uwzględnić ich wysoką cenę oraz podatność na zabrudzenia i sam zdecydować, czy to dobra inwestycja.

Co weterynarz ma w swoim gabinecie?

weterynarzGabinet weterynaryjny to skarbnica wszelakich przyrządów do badania i leczenia zwierząt. Każdy porządny weterynarz powinien posiadać u siebie:

 • aparat USG,
 • aparat RTG,
 • aparat do badania krwi i moczu,
 • w pełni wyposażoną salę operacyjną,
 • lancetron,
 • skaler piezoelektryczny,
 • lodówkę.

Oprócz tego w gabinetach weterynaryjnych często można zakupić karmę dla zwierząt renomowanych firm, oraz środki na kleszcze, pchły itp.

Czy warto zdecydować się na montaż odkurzaczy centralnych w gabinecie?

odkurzacz centarlnyGabinet weterynaryjny to miejsce bardzo podatne na zabrudzenia. W trosce o komfort czworonożnych pacjentów należy dokonać wszelkich starań, by było tam jak najbardziej sterylnie. Stosunkowo nowym rozwiązaniem pomagającym w utrzymaniu czystości są odkurzacze centralne. Ich system składa się z agregatu umieszczonego w pomieszczeniu gospodarczym, połączonego rurami z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w różnych miejscach budynku. Takie rozwiązanie ma kilka zalet:

 • cała instalacja jest ukryta,
 • silne podciśnienie zapewnia wysoką jakość odkurzania – drobinki, które przecisną się przez filtr są wydalane na zewnątrz budynku,
 • cicha praca – dźwięk odkurzania nie jest tolerowany przez wiele czworonogów, niski poziom hałasu nie wywoła u nich dodatkowego stresu,
 • wygoda – bez problemu usuniesz kurz, sierść i włosy bez dźwigania odkurzacza po kilku piętrach lub pomieszczenia.

Mankamentem tego rozwiązania jest jego montaż oraz cena znacznie przekraczająca zakup zwykłego odkurzacza. Jeśli jednak nie wynajmujesz gabinetu, a jest Twoją własnością powinieneś poważnie rozważyć tą inwestycję.


Tekst został napisany w oparciu:


Podsumowując temat:

Powyżej przedstawiliśmy kilka elementów wyposażenia gabinetu weterynaryjnego, które mogą być bardzo przydatne podczas przyjmowania czworonożnych pacjentów. Niektóre z nich nie tylko posłużą na lata, ale także znacznie ulepszą funkcjonowanie Twojej kliniki.