Wyrób opakowań z tektury

Tektura stanowi jeden z głównych materiałów do produkcji opakowań. Z niej właśnie zrobione są pudełka prezentowe i tuby na materiały papiernicze. Materiał ten pozyskiwany jest z włókien celulozowych. Dlatego daje się łatwo kształtować, a do tego jest ekologiczny. Może być bowiem poddawany recyklingowi, a nawet kompostowany. Ponadto w procesach produkcyjnych szybko można nadać mu zakładany kolor.

Wytwarzanie opakowań tekturowych

produkcja opakowań tekturowychUzyskanie materiału o odpowiednich właściwościach, który sprawdzi się do celów pakunkowych, nie jest proste. Produkcja opakowań tekturowych rozpoczyna się na etapie uzyskania odpowiedniej masy celulozowej o grubości i długości włókien zapewniających wytrzymałość produktu. Po jej rozlaniu w arkusze i wysuszeniu, a także odpowiedniej obróbce powierzchni w celu uzyskania zwartej i odpornej powłoki, można przystąpić do kształtowania. W przypadku pudełek prezentowych o formie sześciennej z pokrywką konieczne jest wcześniejsze nałożenie na nie odpowiedniej warstwy ze wzorem, pocięcie arkusza i zagięcie ścianek. Następnie są one wykańczane tak, aby krawędzie nie miały ostrych zakończeń. Podobnie jest w przypadku pokrywek. Jeżeli natomiast chodzi o tuby do plakatów i papieru, te kształtowane są z długich pasów tekturowych, które zwijane są w spiralę na stelażu, a następnie sklejane i wyposażane w zatyczki.

Używanie opakowań kartonowych jest powszechne i stanowi alternatywę dla wykorzystania plastiku. Najpopularniejsze są sześcienne pudełka prezentowe i tuby na arkusze papieru. Ich wyrób zaczyna się od uzyskania odpowiedniej masy celulozowej, a następnie jej ukształtowanie, pocięcie i nadanie ostatecznej formy. Tektura może być barwiona lub pokrywana papierem we wzory, aby nadać jej bardziej dekoracyjny wygląd.