Namiot turystyczny w górach

Zakup sprzętu na wyprawę turystyczną w góry

Pierwsze wyprawy zwykle wiążą się z niepewnością. Nie wiesz, co cię czeka. Jednak, kiedy już zasmakujesz w danej dziedzinie wypoczynku, to zazwyczaj potem chcesz to robić ciągle. Może tak być na przykład z wyprawą w góry. Nie widzisz nic ciekawego we wspinaniu się wciąż wyżej i wyżej aż w końcu zostaniesz przekonany, aby tam pojechać i widok z góry zapiera ci dech w piersiach.

Niezbędny ekwipunek na wyprawę w góry

Buty na wyprawę w góryJeżeli nigdy wcześniej nie byłeś na wyprawie w górach, przyda ci się mały poradnik odnośnie podstawowych elementów wyposażenia na szlak. Zabierz ze sobą koniecznie:

 • plecak
 • buty do wspinaczki
 • imprenat nikwax
 • małą apteczkę
 • termos
 • odzienie przeciwdeszczowe
 • jedzenie i picie
 • mapę
 • polar lub coś innego, chroniącego przed zimnem
 • balsam z filtrem UV
 • latarkę

Poza tymi niezbędnymi rzeczami warto wyposażyć się w inne w zależności od tego, jak dokładnie ma wyglądać ta wyprawa, w jakim czasie planujesz chodzić po górach, jakie wybierasz szlaki. Ubranie powinno być dopasowane do warunków pogodowych, a najlepiej ubrać się na cebulkę, aby mieć w razie czego możliwość ubrać się lub rozebrać, jeżeli warunki pogodowe się zmienią. Bezwględnie pamiętaj natomiast o dokładnym wyposażeniu apteczki. Na szlaku jest to podstawą, ponieważ często będziesz znajdować się z dala od jakichkolwiek ludzkich siedzib. Warto także zadbać o uwiecznienie wspomnień ze wspinaczki. W tym celu przyda się na przykład kamera sportowa (jak Xiaomi Mi Band) czy dowolny aparat. Dobrze jednak mieć kamerę, bo dzięki temu można potem stworzyć sobie piękny film wspominkowy.

Namiot turystyczny czy noclegi w schroniskach

Namiot turystyczny w nocyMożna wybrać wygodną wyprawę, która będzie polegała na tym, że codziennie rano wyruszacie na szlak z tego samego miejsca pobytu. To dobre wyjście na przykład dla rodziny z dziećmi. Jest też możliwość, aby eskapada miała bardziej postać rajdu, czyli będziecie się codziennie przemieszczać z miejsca na miejsce, od schroniska do schroniska. Jest to bardzo ciekawa opcja i gwarantuje wiele przygód po drodze. Można się też poczuć jak prawdziwy podróżnik. Trzecia możliwość jest taka, że nie będziecie spać w schronisku, ale w namiocie. Tę alternatywę wybierają najodważniejsi. Pozwala zażyć trochę kontaktu z naturą. Nie każdemu to odpowiada, bo zwykle można przy tym spotkać różne żyjątka, a i wygody nie są największe, jednak wrażenia też niezapomniane. Przy wyborze namiotu warto jednak poszukać jakiegoś trwalszego i chroniącego lepiej przed górskim chłodem oraz deszczem materiału. Jeżeli planujesz spać w namiocie, weź też odpowiednio więcej ciepłych ubrań.

Buty Chiruca i kamera Xiaomi Yi podczas górskiej wędrówki

kamera sportowaJeśli nie masz jeszcze dobrych butów do chodzenia i zastanawiasz się, jakie wybrać, to dobre będą buty Chiruca. Mają grube podeszwy i są wykonane z wysokiej klasy materiałów. Chronią przed deszczem i roztopami, a także dbają o właściwą wentylację stóp. Są wytrzymałe i mogą posłyżyć naprawdę długo. Wybierając się w góry, pomyśl o kamerze. Uwieczni na długo najlepsze wspomnienia, które będziesz mógł sobie odświeżać także wtedy, kiedy dawno nie byłeś na żadnych wakacjach. Jest to kamera sportowa, specjalnie przeznaczona do pracy w trudnych warunkach, uwieczniająca także ekstremalne przeżycia. Jest mała i poręczna, więc nie będzie zawadzała przy wędrówce po górach. Oczywiście, możesz wybrać także inny model kamery, jeśli nie jesteś przekonany akurat do tej.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:


Podsumowanie

Kiedy jedziesz w góry po raz pierwszy, powinieneś zwrócić baczną uwagę na to czy wziąłeś ze sobą cały niezbędny sprzęt. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, co może ci być potrzebne. Idąc pierwszy raz w góry, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i weź niezbędny ekwipunek. Pamiętaj też jednak, aby czerpać z wyprawy jak najwięcej korzyści, cieszyć się tym czasem spędzanym na szlaku. Wyposażenie to nie tylko to, co ochroni cię przed wypadkami, ale również sprzęt, mogący utrwalić twoje wrażenia na długi czas.