Zalety zielonych dachów

Zielone dachy, mimo iż nadal mogą wzbudzać sensację dziś chyba już nikogo nie dziwią. Najbardziej znanym budynkiem w Polsce, który wykorzystał to pokrycie dachowe jest Biblioteka w Warszawie. Jest on jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Jednak nie tylko budynki tego typu mogą zostać zaprojektowane w taki sposób, ale również nasze własne. 

Praktyczne i ekologiczne zastosowanie zielonych dachów

dach zielonyKoszty tego rodzaju rozwiązania są chyba najczęstszym czynnikiem, który dyskwalifikuje nasz pomysł. Jeśli jednak już zdecydujemy się na realizację tego pokrycia dachowego możemy zyskać bardzo wiele plusów. Przede wszystkim zyskujemy miejsce wypoczynkowe, jest to szczególna zaleta kiedy powierzchnia naszej działki nie pozwala nam na urządzenie takiego kąciku. Ponadto jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Jak łatwo się domyślić dach zielony zimą zapobiega utracie ciepła, natomiast latem chroni nasz budynek przed nadmiernym ogrzaniem. To pokrycie dachowe doskonale tłumi hałas, więc jeśli planujemy zamieszkać w dużym, głośnym mieście będzie to idealne rozwiązanie, aby zminimalizować problemy ze snem spowodowane nadmiernym hałasem. Wysoki koszt wynika przede wszystkim z samej instalacji na dachu. Górna warstwa jest jedynie samym wierzchołkiem, natomiast pod spodem kryje się bardzo wiele innych warstw umożliwiających posadzenie roślin na samej górze. Pod warstwą roślinną kryje się bowiem, aż 5 dodatkowych warstw bez, których górna nie mogłaby istnieć. 

Zielone dachy tworzą niezwykły efekt wizualny. Mogą one stać się miejscem wypoczynku w dużym, tłocznym i głośnym mieście. Dobrze zadbany dach będzie służył nam na długie lata, a jego trwałość znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania. Jeśli zastanawiamy się nad możliwością stworzenia zielonego dachu warto rozważyć zalety i wady korzystania z tego typu rozwiązań.